Ptaki

 • Wróblowe

  Wróblowe (Passeriformes) - rząd ptaków z podgromady ptaków nowoczesnych Neornithes. Najliczniejszy rząd ptaków, obejmujący ponad 5000 gatunków, czyli ponad połowę wszystkich występujących dziś gatunków ptaków. Nazwa rzędu wywodzi się od nazwy wróbla domowego Passer domesticus.

 • Brodzące, blaszkodziobe

  Brodzące (Ciconiiformes) to ponad 110 gatunków ptaków na świecie, głównie zamieszkujących strefę subtropikalną i tropikalną. Nieliczne występują w strefie umiarkowanej.

  Blaszkodziobe (Anseriformes) zamieszkują wody i środowiska wodno-błotne wszystkich kontynentów.

 • Szponiaste, sowy

  Szponiaste, dzienne ptaki drapieżne (Falconiformes) Obejmuje gatunki prowadzące dzienny tryb życia.

  Sowy (Strigiformes) - rząd ptaków ptaków nowoczesnych Neornithes. Obejmuje gatunki drapieżne, które przystosowały się do polowania nocą i o zmroku.

 • Kraskowe, dzięciołowate

  Kraskowe (Coraciiformes) - rząd ptaków obejmujących gatunki o zróżnicowanym trybie życia. Jedne z najbardziej kolorowo upierzonych ptaków, w większości występujących w strefie podzwrotnikowej.

  Dzięciołowate (Picidae) - rodzina ptaków z rzędu dzięciołowych (Piciformes) zamieszkujących głównie lasy.

 • Grzebiące, chruściele

  Grzebiące (Galliformes) - rząd ptaków obejmujący ok 280 gatunków z 6 rodzin. Są to ptaki o krępej budowie i silnych 4-palczastych nogach.

  Chruściele (Rallidae) - rodzina ptaków o zróżnicowanej wielkości, od wróbla do kury. Ciało bocznie spłaszczone, ogon krótki, nogi długie z długimi palcami.

 • Siewki, mewy

  Siewkowe to rząd ptaków (Charadriidae) obejmujący ok. 66 gatunków. Siewki zamieszkują otwarte przestrzenie, na wybrzeżach zbiorników wodnych i terenach podmokłych.

  Mewy (Laridae) - rodzina ptaków z rzędu siewkowych. Obejmuje gatunki wodne (mewy, rybitwy i brzytwodzioby) zamieszkujące cały świat.

 • Ptaki świata

 • Oferta

  Wszystkie zdjęcia zamieszczone w galeriach na tej stronie mogą Państwo zamówić w formie plików lub w postaci wydruku. Fotografie wysyłam na płycie CD/DVD lub e-mail w uzgodnionej wielkości i formacie. Zdjęcia zamieszczone w GALERII są tylko częścią mojego archiwum. Jeśli nie znaleźli Państwo tego czego szukacie - proszę o kontakt. Zapraszam do współpracy odbiorców indywidualnych, firmy i wydawnictwa.

   

  Zgodnie z przepisami prawa autorskiego i prawach pokrewnych wszelkie prawa do fotografii i tekstów zamieszczonych na tej stronie są własnością jej autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie ich w jakiejkolwiek formie bez zgody autora jest zabronione.

 • Kontakt

  Włodek Smardz
  Fotografia Przyrodnicza

  e-mail: foto@wlodeksmardz.pl